A WEF kutatói a szervezet legutóbbi "Global Competitiveness Report" jelentésének adataira támaszkodva hasonlították össze és állították rangsorba a világ 144 országát a kormányzat hatékony működése szerint. A kutatók olyan szempontokat vettek sorra és értékeltek, mint a pazarlás az állami kiadásokban, a vállalkozások hivatalos terhei, vagy a törvényhozás áttekinthetősége és kiszámíthatósága.
Az összehasonlításban a nők elleni diszkriminációról, a vendégmunkások kizsákmányolásáról és a szólásszabadság korlátozásáról elhíresült autokratikus berendezkedésű Katar került az élre, mégpedig sorrendben Szingapúr, Finnország, Hongkong, az Egyesült Arab Emirátusok és Új-Zéland előtt. A WEF indoklása szerint Katar a kormányzati kiadások "alacsony vesztesége" miatt érdemelte ki az első helyezést.
A svájci ügyészség ezen a héten hétfőn jelentette be, hogy 28 különböző ügyben folytatnak nyomozást a 2018-as és 2022-es Futball Világbajnokság rendezési jogának odaítélésével kapcsolatban, amelyeket Oroszország, illetve Katar nyert meg. Mindkét ország cáfolja, hogy törvénytelen módon járt volna el.
Az Amnesty International legutóbbi jelentése szerint a 2013-ban hatalomra jutott sejk uralma alatt Katarban kizsákmányolják és megalázzák a vendégmunkásokat, a nők pedig diszkriminációnak és erőszaknak vannak kitéve. A jelentés szerint a szólásszabadságot korlátozzák, a sajtó rutinszerűen öncenzúrát folytat.